reklama

Budú Inuiti nakupovať chladničky?

Nesmieme prekročiť oteplenie Zeme o viac ako dva stupne Celzia. Na takomto konsenze sa dohodli Spojené Národy v Riu roku 1992. Dnes vieme, že bol nielen nepostačujúci, ale hlavne nedosiahnuteľný. Mal však dobré zdôvodnenie a predstavuje veľmi dôležitý krok v politickom vyjednávaní o obmedzení emisií skleníkových plynov. V decembri bude v Kodani veľká konferencia, na ktorej sa zúčastnia predstavitelia 170 krajín sveta. Očakáva sa, že výsledkom konferencie bude podpísanie nových dohôd. Nakoľko obmedzíme emisie? Čo si budeme môcť dovoliť zaplatiť? O koľko stupňov Celzia sa oteplí Zem?

Písmo: A- | A+
Diskusia  (29)

Cieľom podpísaných dohôd v Riu bolo zabránenie nebezpečným klimatickým zmenám. Prípustné priemerné oteplenie Zeme sa stanovilo na 2˚C, presnejšie povedané 2˚C a menej od priemernej teploty Zeme spred industriálnej éry (čiže spred roku 1850).

Čo znamená oteplenie o 2˚C? Ako sa vyjadril Stephen Schniered, nobelový klimatológ z Univerzity v Stanforde: Ak ste Inuit a vašu civilizáciu ohrozuje topenie ľadovcov, alebo žijete v Andách a závisíte od ľadu na kopcoch, ktorý sa stenčuje, potom oteplenie o 2˚C vnímate ako skutočné nebezpečenstvo. Ale ak obhospodarujete statok niekde v strednej Európe, nebudete to pociťovať ako drastickú zmenu. Ďalej hovorí: 2˚C nepredstavuje hranicu, nad ktorou nás čaká koniec sveta. Pre niektoré oblasti sveta znamená veľké zmeny oteplenie už o 1,5 ˚C, inde sa v podstate nič nestane, ani keď prešvihneme hodnotu 2,5 ˚C. Globálne otepľovanie teda nie je homogénne, ani jeho dôsledky nie sú všade rovnaké.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Istá hodnota oteplenia znamená pre našu planétu nevratné zmeny (ako topenie polárnej čiapky). Tieto zmeny môžeme považovať za nebezpečné. Inak povedané, budeme v tom namočený až po krk. Aká je to hodnota? Nevie sa presne. Vieme ale, že obmedzenie na 2˚C nebude stačiť. Bezpečná hranica otepľovania by mala byť nižšia, okolo 1,5 ˚C proklamuje AOSIS (Aliancia ostrovných štátov, ktorá sa zaoberá zvýšením hladiny mora v dôsledku klimatických zmien). V časoch pred industrializáciou bola hodnota koncentrácie CO2 približne 275 ppm (počet častíc na milión). Momentálna koncentrácia CO2 je 385 ppm. Od roku 1850 sa naša planéta oteplila o 0,7 ˚C a stúpa to ďalej. Ak by sme hneď a zaraz obmedzili emisie skleníkových plynov, otepľovanie by sa ustálilo na hodnote 1 ˚C. Aby sme obmedzili oteplenie Zeme na 1,5 ˚C, museli by sme hodnotu 385 ppm znížiť na 350 ppm.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Podľa najnovších štúdií na niečo také ešte nemáme technológiu (ale zase kto vie, čo bude o desať - pätnásť rokov). Múdre hlavy v Kodani sa budú pravdepodobne snažiť dohodnúť na obmedzení koncentrácie CO2 v ovzduší na 450 až 550 ppm do konca storočia.

EMF, Stanfodr (Energy Modeling Forum) prezentovali naozaj zaujímavý ekonomický odhad, ktorý hovorí, aké hodnoty zvýšenia CO2 si môžeme dovoliť zafinancovať. Porovnali niekoľko klimatických modelov a takýto je výsledok (viď. tabuľku):

Obrázok blogu

Obmedzenie hodnôt na 450 ppm do konca storočia pripúšťajú len dva klimatické modely. Museli by naň pristúpiť a začať ich spĺňať všetky štáty sveta do roku 2012 (čo mi pripomína, že Spojené Štáty neboli ochotné podpísať ani Kjótsky protokol o znížení emisií). Do roku 2020 by museli znížiť emisie na 70 % dnešnej produkcie. Model MiniCam hovorí, že by bolo nutné postaviť 500 nových jadrových reaktorov a odčerpať 20 miliárd ton CO2. Ak by to bolo splnené, priemerná teplota Zeme sa zvýši „len" na 2 až 2,8 ˚C do roku 2100. Oveľa reálnejšie sú hodnoty 550 ppm, čo znamená oteplenie o 2,8 až 3,2 ˚C.

Ja osobne vsádzam na nové technológie. Čo dodať? Asi len že :-(

 

 

* Len industriálne štáty- štáty z Anexu 1 Kjótskeho protokolu. Zoznam nájdete na stránke http://unfccc.int/parties_and_observers/parties/annex_i/items/2774.php

 

ZDROJE:

Science et Vie 10-09

http://emf.stanford.edu/files/evnts/5613/EMF_22_International_Overview_Update_2009-10-22.pdf

http://www.erantis.com/events/denmark/copenhagen/climate-conference-2009/index.htm

http://www.sommetjohannesburg.org/institutions/frame-aosis.html

 

anna kiliánová

anna kiliánová

Bloger 
  • Počet článkov:  16
  •  | 
  • Páči sa:  1x

Občas trochu z cesty... ale čo, túlam sa celkom rada. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Iveta Rall

Iveta Rall

88 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Post Bellum SK

Post Bellum SK

75 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

49 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu