Keď mi otĺkajú syna

Autor: anna kiliánová | 5.2.2012 o 8:22 | (upravené 8.2.2012 o 12:17) Karma článku: 24,26 | Prečítané:  14171x

Mať dieťa s oneskoreným vývinom reči, to znamená, že ho učíte rozprávať ako cudzinca. Slovíčka, jednoduché vety, úplne primitívne, pomaly pridávat. Keď má tri roky, vie pár slov, štyri, krátke vety, ale nerozumieť mu dobre. Ani keď trénujete každý deň. Decká to vedia, že je iný, je ako biely tiger medzi žltými. Ešte k tomu o hlavu vyšší ako rovesníci, čudný. Radi ho strkajú. Aj učky v škôlke sa pozerajú, či predsa len nie je hlupák. Nepovedia to takto, ale civilizovane, však my vieme svoje, napriek tým lístočkom od psychológa, my vieme. Občas poriadnedostane, strkanec, loptou do hlavy. Čo robiť? Učím ho vetu: To sa nesmie, bolí ma to. Nesmiem to za neho riešiť. Bude celý život čakať, že za neho vyriešim veci. Aspoň mu poradím, čo robiť. Niekedy je to ťažké. Vydrží toho veľa, je tvrdohlavý. Chalani ho pošlú do riti, neotravuj a vypadni, ale hra sa mu strašne páči. Rád behá a lezie po skalách. Tak to vydrží. Potom ideme  domov, je ticho, ako zvyčajne, cestou domov si všetko premyslí, nie je sprostý, nechceli sa s ním hrať a nálada je zase na nule.

 

Učím ho vytlieskavať slová, aby pochopil koľko hlások treba vysloviť, aby vzniklo poriadne slovo. Tež ich čiarkujeme. Na prechode vykrikuje SE MA FOR. Ide mu to. Fakt sa teším. Také dlhé slovo a ako pekne. SE MA FOR. Otočí sa na nás babizňa, že čo tu vykrikuje. "Čo tu vykrikuješ! Budeš ticho (dokelu, kde je ten otáznik n :)". Manžel ju zaháňa, nech dá pokoj. Ženská sa ale chce hádať, že kto má tie decká vychovávať, keď to rodičia nevedia, nevychovaní grázli. Manžel jej dáva ultimátum, ešte jedna veta, obťažuje nás, zavolá políciu. Náš syn nevie čo robiť. Je celkom bledý. Hovorí manželovi, že sa nesmie hádať s tetami. Opäť mu zle rozumieť.

Sme v parku. Plus dvaja chalani, každý deň a majú palice, hrajú sa na všetko možné. Môjho obchádzajú, nepoznajú ho, je od nich starší. Občas sa bijú. Potom zase idú za ruky. Syn im ukazuje dinosaura. Pozerajú sa len chvíľu, idú preč. Ideme domov a nálada nanič. Takto to ide asi mesiac, kým si nezvyknú že s nimi pobehuje. Občas dostane na hubu, hlavne od takého malého, chudého. Môj syn vydrží, skriví ústa, nič nepovie, chce sa s nimi veľmi hrať. Ja by som to nevydržala. Neviem čo mám roiť. Tak sa do nich nestarám, len pozorujem. Vie povedať, že ho to bolí, že ho nemajú biť. Musí sa to naučiť sám. Po ďalšom mesiaci zistí, že tie búchance až tak nebolia a keď sa do chalana oprie, odtlačí ho aj pár metrov. Nakoniec ho zhodí. Chalan reve. Ešte ho nikto nikdy nezhodil. Usmejem sa aspoň do rukáva, tak aby to nebolo vidieť. Som hrdá. Už som si myslela, že na to nepríde. Môj syn sa naučil brániť.

Pristaví sa pán. Manželka s malým chlapcom ho čakajú na chodníku. Že ktorý je môj syn. Kde sú ostatné matky, takto sa chalani bijú a sú bez dozoru. Mala by som s tým dačo robiť, nielen stáť a usmievať sa. Že o čo mu ide. A on, že takto sa deti tlčú s požehnaním rodičov. Aké odporné. To je výchova na úrovni. Obzriem sa. Jeho manželka má na tvári úsmev spravodlivosti. Chcem sa ho opýtať, či aj bezdomovcom vraví, že majú dačo robiť. Umyť sa, nemsrdieť a nájsť si prácu. Ale už odchádza preč. Vymieňa si so ženou pohľady, že priviedli svet k lepšiemu.

Sedím so synom na lavičke. Usmieva sa ako slnce a vraví, že je najsilnejší v parku. Wow, aká veta. Ale vravím mu, aby si dával nabudúce pozor, mohol mu nechtiac ublížiť, zlomiť ruku, mohol padnúť na konár a pichnúť sa do chrbta. Počúva ma pozorne a je šťastný.

Chalani sa hrajú, už sa netlčú. Je to skvelá partia, super trojka. Stopujú dinosaurov. Majú bunker, tam sa shovávajú pred pirátom, pred starým strážnikom s ďalekohľadom. Nevadí že zle rozpráva. Je to ich kamoš a žiadna padavka.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Valach: Ak Petrovi niekto nepomáha a potom ho prešprintuje, divák to vidí

Dva roky za sebou priviedol Ján Valach ako tréner mužskej reprezentácie Petra Sagana k titulu majstra sveta.

DOMOV

Na smrti trojročného chlapca má podiel nemocnica, zle ho liečila

Úrad zistil, že nitrianska nemocnica v liečbe chlapca pochybila.


Už ste čítali?